marketa.tethalova

ZAMĚŘENÍ

• Soudobé dějiny po roce 1945, Československo

PROFESNÍ PŮSOBENÍ

• 2017-nyní: seminární výuka, Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické, Technická univerzita Liberec
  • 2016-2017: seminární výuka, Historický ústav Filozofické fakulty, Univerzita Hradec Králové
  • 2015-nyní: zástupce ředitele/učitel dějepisu a základů společenských věd, VĚDA základní škola a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky s.r.o.

VZDĚLÁNÍ

• 2014 – nyní: Univerzita Hradec Králové – Filozofická fakulta; doktorské studium Historické vědy: České a československé dějiny
  • 2015 Heinrich Heine Universität Düsseldorf – Institut für Geschichtswissenschaft (studijní stáž)
  • 2013–2014 Pädagogische Hochschule WIEN (program Erasmus)
  • 2011–2014: Technická univerzita v Liberci – Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, navazující Mgr. studium (N 7504) Učitelství pro střední školy: Učitelství dějepisu pro 2. stupeň základní školy; Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro základní školy a střední školy – základy společenských věd
  • 2008–2011: Technická univerzita v Liberci – Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Bc. studium Specializace v pedagogice (B 7507): Historie se zaměřením na vzdělávání; Humanitní studia se zaměřením na vzdělávání

PROJEKTY

• "Böhmisch-sächsische Literaturland­schaft. Vielfach nutzbare interaktive Karte – LIS", Katedra historie FP, Technická univerzita, Liberec.; Mitteleuropazentrum für Staats-, Wirtschafts- und Kulturwissenschaften, Dresden, Německo.

"Die Rolle der tschechoslowakischen Nachrichtendienste in Österreich während des Kalten Krieges", Ludwig Boltzmann Institut für Kriegsfolgen Forschung, Graz, Rakousko.

• "Odboj a perzekuce křesťanů v době nacismu a komunismu (1939 –1989)", Ústav pro studium totalitních režimů, Praha.
  • "Vynálezci a podnikatelé v českých zemích: Vladimír Svatý", Výzkumný ústav textilních strojů, Liberec.
  • "Vyrovnání se s minulostí v ČR". Vedoucí projektu Roman David Ph.D., Department of Sociology and Social Policy, Lingnan University, Hong Kong, Čína.

„Československo–rakouská hranice v době tzv. studené války“, Katedra historie FP, Technická univerzita, Liberec.

PUBLIKACE

• TĚTHALOVÁ, Markéta. Knihou proti komunismu. Rozhovor s Franzem Olbertem, organizátorem (nejen) knižní podpory československých duchovních. In: Paměť a dějiny: revue pro studium totalitních režimů. Roč. 11, č. 4. Praha: Odbor archiv bezpečnostních složek Ministerstva vnitra České republiky, 2017, s. 35–38. ISSN 1802-8241.
  • STEJSKALOVÁ, Květa, KRAUS, Ivo ŠOLCOVÁ, Alena, ŠVIHÁLEK, Milan, DVOŘÁK, Josef, TĚTHALOVÁ, Markéta, VÁCLAVÍK, Miroslav a FRANC, Martin: Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích. Svazek třetí, Heyrovský, Dolejšek, Svoboda, Wichterle, Svatý, Holý., Praha 2017.
  • TĚTHALOVÁ, Markéta: Jan Ptáčník v období dvou totalit, in: BOŠTÍK, Pavel, – HORÁK, Pavel – KARPÍŠEK, Jaroslav – STURZ, Zbyněk: České, slovenské a československé dějiny 20. století X., Ústí nad Orlicí 2015.
  • TĚTHALOVÁ, Markéta: Josef Kryslička – z partyzána „teroristou“, in: Fontes Nissae. Prameny Nisy 2015/I., Liberec 2015.

RECENZE

• TĚTHALOVÁ, Markéta. OKTÁBEC, Karel a ANDONOV, Radek. Vojenská vzpoura v
    Rumburku 1918. Od Rumburku po Nový Bor. [recenze]. In: Fontes Nissae. Prameny
    Nisy. 2018/1. Liberec: Technická univerzita v Liberci. ISSN 1802-8241.
  • TĚTHALOVÁ, Markéta. LHOTOVÁ, Markéta (ed.). Likvidace židovských organizací na
    českém pohraničním území připojeném v říjnu 1938 k nacistickému. [recenze]. In: Fontes Nissae. Prameny Nisy. 2018/1. Liberec: Technická univerzita v Liberci. ISSN 1802-8241.
  • TĚTHALOVÁ, Markéta: KMOCH, Pavel. Provinění proti národní cti. „Malá retribuce“ v českých zemích a Trestní nalézací komise v Benešově u Prahy. [recenze], in: Fontes Nissae. Prameny Nisy. 2015/II., Liberec 2015.

© Katedra historie | Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická na Technické univerzitě v Liberci