Aktuality

| Aktuality

KHI FP TUL zve na seminář Česko-slovenské vztahy 2022

Katedra historie FP TU v Liberci spolu se svými spolupořadateli vás srdečně zve na XXXI. ročník semináře Česko-slovenské vztahy, který se bude konat 15. – 17. 8. 2022. Téma zní „Místa paměti na druhou světovou válku a jejich proměna".

Zde na uvedených odkazech naleznete pozvánku a program, více informací pak na webových stránkách: http://cesko-slovenske-vztahy.cz/aktualni-rocnik 

Přihlásit se můžete prostřednictvím online přihlašovacího formuláře: https://shop.tul.cz/kategorie/konference/seminar-cesko-slovenske-vztahy-slovensko-ceske-vztahy

Po celou dobu semináře bude ve stejných prostorách probíhat výstava "Kyjev: Reportáž z jednoho dne 8. března 2022"

Během jediného únorového dne se hlavní město Ukrajiny Kyjev stalo bojištěm a symbolem současného boje Ukrajinců za svobodu a nezávislost. Národní muzeum dějin Ukrajiny za II. světové války, jehož původním posláním je dokumentace války, se pokusilo o zachování svědectví o jednom z dnů ruské invaze. I když se jedná o subjektivní pohled autora, díky fotografiím z obléhání Kyjeva lze získat představu, jak radikálně se během necelých dvou týdnů změnil život obyčejných obyvatel města.

Výstava vznikla ve spolupráci Národního muzea dějin Ukrajiny za II. světové války, Bezpečnostní služby Ukrajiny, Kyjevského městského úřadu a Ministerstva kultury a informační politiky Ukrajiny.

Autorka fotografií: Olena Šovkopljas

Autor původní ukrajinské verze: Jurij Savčuk, generální ředitel Národního muzea dějin Ukrajiny za II. světové války  www.warmuseum.kiev.ua

Česká verze: Ústav pro studium totalitních režimů

 

 

 

| Aktuality

Povinně volitelné předměty pro akademický rok 2022/2023 - aktualizace duben 2022

zde naleznete seznam povinně volitelných předmětů na ak.rok 22/23.

| Aktuality

Databáze dějin všedního dne a možnost badatelské spolupráce

Rádi bychom Vás informovali o nové Databázi dějin všedního dne, jež vznikla na Historickém ústavu AV ČR v. v. i.

Portál https://ddvd.kpsys.cz v digitální formě soustřeďuje různé typy ego-dokumentů a slouží jako platforma k výzkumu dějin každodennosti jak vědeckým, tak také laickým badatelům.

V současné době sbírka obsahuje na 600 textů.

Více o DDVD též v tomto videoodkazu: https://www.youtube.com/watch?v=d-WYEAAHrPc&t=15s

nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/Datab%C3%A1ze-d%C4%9Bjin-v%C5%A1edn%C3%ADho-dne-110156031117791

Cílem projektu je v následujících měsících až letech obohatit tento korpus o texty, které dosud zústávají nezveřejněné a „leží ladem“ u svých majitelů z řad veřejnosti, ale i o archiválie, které jsou uloženy ve vědeckých a paměťových institucích.

Oslovujeme Vás proto s nabídkou případné spolupráce. Jsme otevřeni prakticky jakékoliv formě. Ze zkušenosti víme, že naše materiály mohou sloužit jako ideální pramenná základna pro studentské kvalifikační práce, jak bakalářské, tak diplomové či dizertační.

Případné dotazy týkající se Databáze lze zasílat na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na správce sbírky, mě (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Sekretariát

Mgr. Lada Vondrušková
Telefon: 48 535 4224
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Budova P, 3. podlaží (Komenského 2)

korespondenční a fakturační adresa:
Technická univerzita v Liberci
Katedra historie
Studentská 2; 461 17 Liberec 1