Skip to main content

konference Židé nejen v Euroregionu Nisa-Neisse-Nysa. Od destrukce k obnově - 24. a 25. 11. 2022, KVK Liberec

| Přednášky pro veřejnost

Dovolujeme si Vás pozvat na konferenci Židé nejen v Euroregionu Nisa-Neisse-Nysa. Od destrukce k obnově, která proběhne 24. a 25. 11. letošního roku v krajské liberecké knihovně  Na konferenci zazní příspěvky rabínů z Čech, Německa a Polska, rovněž tak předsedů české, německé a polské židovské obce. Konference se nebude týkat pouze aktuálního stavu judaismu v jednotlivých zemích, ale pozornost bude zaměřena i k tématu v našem regionu a ke způsobům referování o judaismu jako takovém. V rámci doprovodného programu zazní dva koncerty - čtvrteční varhaní koncert Ralpha Seeliga věnovaný synagogální hudbě a páteční koncert klezmerové kapely Mackie Messer Klezmer Band.

Z logistických důvodů je bezpodmínečně nutné se na konferenci registrovat na mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , a to do 21. 11. 2022.

Konference Židé nejen v Euroregionu Nisa je unikátním počinem, jehož cílem je představit současný židovský život v České republice, Německu a Polsku, a sice v hranicích i za hranicemi Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa. Od erudovaných přednášejících, ke kterým budou patřit rabíni a předsedové židovských obcí a odborníci v oblasti judaistiky ze všech tří zmíněných zemí, si posluchači budou moct vyslechnout přednášky pokrývající široké spektrum témat. Bude se hovořit například o situaci židovských komunit a jejím historickém pozadí, aktuálních výzvách, kterým jejich členové musejí čelit, antisemitismu a jeho prevenci. Součástí konference budou dva koncerty, z nichž jeden bude věnován židovskému hudebnímu žánru východoevropského původu klezmer, druhý tradiční středoevropské synagogální varhanní hudbě. Úvodní příspěvky pronesou Sonja Guentner, spolupředsedkyně Evropské unie progresivního judaismu a první místopředsedkyně Světové unie progresivního judaismu, a prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc., náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.