Přednášky pro veřejnost

Den lidských práv - 1. ročník připomínky odsouzených v libereckých politických procesech v 50. letech 20. století 10.12.2022

KHI FP TUL ve spolupráci s Post Bellum - Pamětí národa Severní Čechy a Krajskou vědeckou knihovnou za podpory Libereckého kraje a Statutárního města Liberec si Vás dovoluje pozvat na 1. ročník připomínky odsouzených v libereckých politických procesech v 50. letech 20. století ve Dni lidských práv 10. 12. 2022 od 10.00 hod.

Umělecká podoba pomníků padlým v 1. SV - přednáška dr. Anny Habánové v KVK 13.12.2022

Dne 13.12.2022 od 17.00 hod se v rámci cyklu Místa paměti uskuteční v Malém sále ve 4. patře Krajské vědecké knihovny v Liberci přednáška dr. Habánové "Umělecká podoba pomníků padlým v 1. světové válce". 

Srdečně zveme

Kontexty českého hradu - přednáška Zbyňka Hubínky 15.12.2022 od 18.00 hod v Severočeském muzeu

O čem to bude?

1) kontext věcný: hrad jako objekt
2) kontext historický: hrad jako fenomén středověku
3) kontext geografický: kde hrady jsou
4) kontext geologický: na čem hrady stojí
5) kontext stavební: z čeho hrady jsou
6) kontext právní: hrad jako subjekt
7) kontext militární: jak se hrady dobývaly, jak se bránily
8) kontext osobní: kdo hrady stavěl a kdo je držel
9) kontext časový: jak se hrady mění a jak mizí
 
Po přednášce bude následovat tradiční předvánoční párty.
 
 

seminář Děti a mládež za okupace - 15. - 17. 11. 2022

Seminář u příležitosti pokládání STOLPERSTEINE pořádá Katedra historie TUL, Ústav pro studium totalitních režimů, Židovská obec Liberec, za podpory Libereckého kraje a statutárního města Liberec, ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou Liberec, Post Bellum - Pamětí národa Severní Čechy, Severočeským muzeem a Živou pamětí o.p.s. ve dnech 15. - 17. listopadu 2022 v prostorách Technicé univerzity v Liberci, synagogy a Krajské vědecké knihovny Liberec. 

V příloze naleznete bohatý program akce.

konference Židé nejen v Euroregionu Nisa-Neisse-Nysa. Od destrukce k obnově - 24. a 25. 11. 2022, KVK Liberec

Dovolujeme si Vás pozvat na konferenci Židé nejen v Euroregionu Nisa-Neisse-Nysa. Od destrukce k obnově, která proběhne 24. a 25. 11. letošního roku v krajské liberecké knihovně  Na konferenci zazní příspěvky rabínů z Čech, Německa a Polska, rovněž tak předsedů české, německé a polské židovské obce. Konference se nebude týkat pouze aktuálního stavu judaismu v jednotlivých zemích, ale pozornost bude zaměřena i k tématu v našem regionu a ke způsobům referování o judaismu jako takovém. V rámci doprovodného programu zazní dva koncerty - čtvrteční varhaní koncert Ralpha Seeliga věnovaný synagogální hudbě a páteční koncert klezmerové kapely Mackie Messer Klezmer Band.

Z logistických důvodů je bezpodmínečně nutné se na konferenci registrovat na mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , a to do 21. 11. 2022.

Konference Židé nejen v Euroregionu Nisa je unikátním počinem, jehož cílem je představit současný židovský život v České republice, Německu a Polsku, a sice v hranicích i za hranicemi Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa. Od erudovaných přednášejících, ke kterým budou patřit rabíni a předsedové židovských obcí a odborníci v oblasti judaistiky ze všech tří zmíněných zemí, si posluchači budou moct vyslechnout přednášky pokrývající široké spektrum témat. Bude se hovořit například o situaci židovských komunit a jejím historickém pozadí, aktuálních výzvách, kterým jejich členové musejí čelit, antisemitismu a jeho prevenci. Součástí konference budou dva koncerty, z nichž jeden bude věnován židovskému hudebnímu žánru východoevropského původu klezmer, druhý tradiční středoevropské synagogální varhanní hudbě. Úvodní příspěvky pronesou Sonja Guentner, spolupředsedkyně Evropské unie progresivního judaismu a první místopředsedkyně Světové unie progresivního judaismu, a prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc., náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

vernisáž výstavy "Sandarmoch - kde stromy mají tváře" 7.11.2022

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy "Sandarmoch - kde stromy mají tváře", kterou připravují organizace Gulag.cz a sdružení Memorial ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Vernisáž se uskuteční dne 7. listopadu 2022 v 18:30 ve 2. patře hlavní budovy knihovny v Liberci. Součástí vernisáže bude také komentovaná prohlídka.

K výstavě se připravuje také další doprovodný program. Ve středu 23. listopadu 2022 od 18:00 proběhne debata s hosty z organizace Memorial (aktuálně oceněná Nobelovou cenou míru) a projekce dokumentu Strážci paměti. Detailnější program bude zveřejněn v následujících dnech na stránkách knihovny a organizace Gulag.cz.

MEET & GREET - komentovaná prohlídka 3.11.2022 výstavy Gizely Šabókové MONUMENT 4.11.-21.5.2022

Milí kolegové,

rádi bychom Vás pozvali na novou výstavu mezinárodní hvězdy současného českého uměleckého sklářství GIZELY ŠABÓKOVÉ nazvané MONUMENT.

Přijměte pozvání na čtvrtek 3. listopadu 2022 od 17 hodin na MEET & GREET, tedy přátelské setkání a komentovanou prohlídku vedenou samotnou autorkou.