Skip to main content

Přednášky pro veřejnost

pozvánka na uvedení knihy dr. Milana Ducháčka a kol. - Za rovnocennost evropských plemen. Československá antropologie tváří v tvář rasismu a nacismu

Přijměte pozvání na uvedení knihy dr. Milana Ducháčka a jeho kolegů Za rovnocennost evropských plemen. Československá antropologie tváří v tvář rasismu a nacismu, které se koná 16. 1. 2024 od 19.00 hod v Papas Baru v Bartolomějské ul. 13, Praze 1

Hradec Králové 1866: bitva, která se neprohrála - přednáška v KVKLI přesunuta na 18.12.2023

Další přednáška pro veřejnost z cyklu Alternativní dějiny od dr. Vojtěch Kesslera se uskuteční ve středu 18.12.2023 od 17.00 hod v Malém sále ve 4. p Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Izrael a Hamás ve válce. Beseda s ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na UK v KVK 6.12.2023

Aktuální situaci v Izraeli a Gaze rozebere v průběhu besedy Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.

Harrachové, (nejen) skleněný odkaz. Přednášky a komentovaná prohlídka v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou 4.12.2023

Letošní rok vyhlásil Národní památkový ústav Rokem Harrachů. Cyklus akcí napříč celým rokem i republikou se nese pod mottem „Harrachové, vznešenost zavazuje“.  Výročí tohoto významného rodu připomene i naše muzeum ve spolupráci se Spolkem přátel Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Srdečně Vás zveme v pondělí 4. prosince 2023 (od 10.30 hodin pro odborné školy a veřejnost, od 15.30 hodin pro veřejnost) do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na program Harrachové, (nejen) skleněný odkaz zahrnující přednášky a komentovanou prohlídku.

Letos uplyne právě 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Jan Luštinec je nejen přední český odborník na tento rod, ale též spoluautor knihy Harrachové, vznešenost zavazuje. Je ale také skvělým vypravěčem, o tom se můžete přesvědčit na jeho přednášce s názvem Ze života posledních Harrachů. Petr Nový, hlavní kurátor muzea, ve druhé části programu představí výrobky harrachovské sklárny nejen na přednášce, ale i na následné komentované prohlídce expozicí.

Kapacita sálu je omezena, proto je nutné se na akci předem registrovat nejpozději do 30. listopadu na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vstup je zdarma.

Restaurování, cesta ke staronové kráse. Přednáška Mileny Nečáskové v KVK 30.11.2023

Přednáška představí příběhy a proměny několika vybraných památek - např. klášterního kostela v Oseku, nástěnných maleb cyklu Tance smrti na Kuksu či deskové malby ze sbírek Severočeského muzea.

Tajemná záře nad Berlínem. Alternativní scénáře pro (ne)využití jaderné bomby 1945 -1946 - přednáška dr. Michala Ulvra v KVKLI 15.11.2023

Další přednáška z nového cyklu Alternativní dějiny proběhne dne 15.11.2023 od 17.00 hod v Malém sále ve 4. p. Krajské vědecké knihovny.  Dr. Michal Ulvr z KHI FP TUL bude hovořit o alternativních scénářích pro (ne)využití jaderné bomby 1945 - 1846.

Den válečných veteránů - happening na Univerzitním nám. v kampusu TUL 10.11.2023 od 8.30 hod

Srdečně Vás zveme na vysazení pole vlčích máků k přřipomínce Dne válečných veteránů  dne 10. listopadu 2023 od 8.30 hod na Univerzitním náměstí v univerzitním kampusu.

Vernisáž venkovní panelové výstavy "Návrat domů: Liberecké oběti holocaustu" 4.10.2023 od 17.00 v KVK

Vernisáž se koná dne 4. 10. 2023 v 17.00 hod před knihovnou. Následovat bude přednáška od 17.30 hod ve Velkém sále ve 2.p KVK dr. Kateřiny Portmann s názvemLibrecké oběti holocaustu a jejich symbolický návrat domů do města pod Ještědem.

konference Devadesátky a muzea. Sbírky, prezentace, pamětníci 6. - 8. 9. 2023 na KHI + nově program

Vážení,

v příloze naleznete pozvánku na konferenci  Katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, Komise muzejních historiků AMG a Prácheňského muzeua v Písku s názem Sbírky, prezentace, pamětníci, která se uskuteční 6. - 8. 9. 2023 v prostorách Technické univerzity v Liberci.

seminář Liberec v Říšské župě Sudety II dne 4.5.2023 v KVK

Druhý ročník odborného semináře představí veřejnosti další novinky z výzkumu událostí v Liberci a života jeho obyvatel za druhé světové války. Tematicky bude rozdělen do tří bloků, které se budou zabývat odbojovou činností, nacistickým represivním aparátem a v neposlední řadě poválečným stíháním válečných zločinců.

Příspěvky přednesou pracovníci Krajské vědecké knihovny v Liberci, Technické univerzity v Liberci, Univerzity Jany Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze.