Skip to main content

Přednášky pro veřejnost

Na přednášce budou představena dvě muzea -  Technik-Museum Sinsheim a August Horch Museum Zwickau, kde v prvním nalezenete zejména exponáty letecké a vojenské techniky a ve druhém automobilové.

Uprostřed státu New York, na trase k Niagárským vodopádům, se nachází muzeum, v jehož expozicích může každý Čech zažít pocit skutečné národní hrdosti. Hlavní roli v jeho expozicích hraje sklo, a tak není překvapení, že řada exponátů pochází přímo ze srdce Evropy nebo vzniklo v rukou zdejších rodáků. Corning Museum of Glass je považováno za největší muzeum skla na světě. Kromě expozic a galerií s jedinečnými exponáty nabízí svým návštěvníků také možnost být každý den svědkem vzniku sklářských děl, vyzkoušet si výrobu skla a seznámit se s mnoha vlastnostmi a možnostmi použití tohoto unikátního materiálu. V mnoha ohledech je toto muzeum zcela výjimečné, ale zároveň typicky americké.

Přednáška Kateřiny Hruškové představí jedinečné americké muzeum věnované sklu ve všech jeho možných podobách.

7. května se v rámci Dne vítětství uskuteční seminiář Liberec v Říšské župě Sudety III. V semináři se můžete těšit na vernisáž výstavy, přednášky i představení nové publikace K. Portmann z naší katedry.

 

Od 6. do 21. května 2024 si budeme připomínat vzpomínkovými akcemi 79 let od vítězství ve Druhé světové válce. Seznam akcí naleznete v přiloženém plakátu.

 

Severočeské muzeum v Liberci vás zve na tematickou přednášku z dějin fotografie od Pavla Scheuflera, která se uskuteční 2. května 2024 od 17 hodin

Přednášku fotografa, historika fotografie a pedagoga Pavla Scheuflera, známého desítkami vydaných knih, v našem regionu proslaveného publikacemi zejména o Krkonoších, doprovodí projekce prací fotografů Wilhelma Horna, Františka Fridricha, Jindřicha Eckerta, Františka Krátkého a Rudolfa Brunera-Dvořáka. Současně bude naznačen vývoj od aranžmá v ateliérech po živou bezprostřední fotografii, což podmiňovaly možnosti dobové fotografické techniky.

Vstupné zdarma

Problematiku výzkumu provenience uměleckých děl konfiskovaných v období II. světové války a způsoby zabavování majetku v průběhu okupace přijede přednést Mgr. Lucie Němečková, Ph.D.z Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, o.p.s.

Přednáška se koná v úterý 30.4.2024 od 10.40 hod v učebně P004 budovy P TUL.

Přednáška Jana Randáčka o Sbírce současného umění Evropského parlamentu a Schumanově stáži v Evropském parlamentu se uskuteční  9. 4. 2024 od 18.00 hod v učebně P300 budovy P TUL.

 

Přednáška Mgr. Ivo Habána, Ph.D. o fascinaci arabským kulturním světem a složitém hledání jeho postkoloniální identity z cyklu Světová muzea a galerie proběhne 10.4.2024 od 17.00 hod v Malém sále ve 4. patře Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Nenechte si ujít setkání s Vladimírem Dzuro, bývalým vyšetřovatelem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který také vedl kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN dne 4. dubna 2024 od 17.00 hod ve Velkém sále ve 2. patře Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Srdečně zveme na toto určitě zajímavé setkání

Přednáška představí vybraná muzea a galerie východního pobřeží (Washington, New York, Boston) a seznáámí se specifiky amerického muzejního systému veřejných a soukromých institucí.

Přednáška dr. Anny Habánové z katedry historie FP TUL se uskuteční 12.3.2024 od 17.00 hod v Malém sále ve 4. p. Krajské vědecké knihovny